Kam, jak a proč poběžíme...
Beep test
je jednou z možností, jak zjistit orientační schopnost dlouhodobé vytrvalosti. Z fyziologického hlediska nám výsledky udávají maximální aerobní možnosti organizmu. Z převodních tabulek tak můžeme zjistit naší orientační hodnotu VO2max, tedy naší schopnost maximální spotřeby a využití kyslíku (viz níže).
V tělocvičně se budeme pohybovat člunkovým způsobem (tam a zpět) na 20metrovém úseku od jedné čáry ke druhé, dokud vydržíme stíhat zrychlující se tempo zvukového signálu. Ten bude zaznívat z nahrávky vytvořené v laboratorních podmínkách speciálně pro tento druh testování.
V praxi to znamená, že na každý zvukový signál musí běžec dosáhnout na jednu z koncových čar. Intervaly zvukových signálů se postupně zrychlují. Samotná yychlost běhu je tak zpočátku pomalá (8 km/hod.), ale narůstá každou minutu a například ve 20. minutě se již musí běžet rychlostí 18km/hod.).
Ze zvukové nahrávky zaznívá jednak signál pro dosažení jedné z koncových čar a jednak průběžná informace o době trvání testu (level 1/1, 1/2, 1/3…2/1, 2/2…atd.) Test je tedy tak dlouhý, jaká je zdatnost daného jedince :-)
Doporučuji běhat v takové obuvi, která umožňuje pohodlné a rychlé změny směru bez ukloznutí či podvrtnutí.
Po dokončení testu si můžeme dle tabulek porovnat svoji výkonnost v závislosti na dosaženém levelu/podlevelu. Např. level 5/6 = uběhnutých 760m za 4:53min
Pro zjištění naší orientační VO2max pak dosadíme uběhnuté hodnoty do online kalkulátoru zde.